Skip to main content
Fareway

Dan Gable wrestling award winners

Thank you to everyone who voted for this year's winners. See you next year for the 2023 Dan Gable Wrestling Awards!

2022

Ms. Wrestler Dan Gable Winner: Ella SchmitBettendorf

Finalists

       Eva Diaz, Waverly-Shell Rock

       Alexis Ross, Fort Dodge

3A Dan Gable Wrestling Winner: Ben KueterIowa City West

Finalists

       Nate Jesuroga, Southeast Polk

       Aiden Riggins, Waverly, Shell Rock

2A Dan Gable Wrestling Winner: Wyatt Voelker, Manchester, West Delaware

Finalists

       Carter Fousek, Cresco, Crestwood

       Cam Phetxoumphone, Webster City

1A Dan Gable Wrestling Winner: Marcel Lopez, New London

Finalists

       Chet Buss, North Butler, Clarksville 

       Gable Porter, Underwood

2021

Ms. Wrestler Dan Gable Winner: Ella SchmitBettendorf

Finalist

       Abby McIntyre, Glenwood

       Madison Diaz, Waverly-Shell Rock  

3A Dan Gable Winner: Drake AyalaFort Dodge

Finalist

       Nate Jesuroga, Southeast Polk

       Ryder Block, Waverly-Shell Rock

2A Dan Gable Winner: Wyatt VoelkerManchester, West Delaware

Finalist

       Hayden Taylor, Solon

       Carter Fousek, Cresco, Crestwood

1A Dan Gable Winner: Aiden Noonan, Cascade 

Finalist

      Robert Avila, Lisbon

      Marcel Lopez, New London

2020

Ms. Wrestler Dan Gable Winner: Tateum ParkDavenport North

Finalist

       Chloe Clemons, Pleasant Valley

       Abby McIntyre, Glenwood

3A Dan Gable Winner: Drake AyalaFort Dodge

Finalist

      Gabe Christianson, Southeast Polk

      Caleb Rathjen, Ankeny Centennial 

2A Dan Gable Winner: Cody FisherWoodward Granger

Finalist

      Hayden Taylor, Solon

      Will Esmoil, West Liberty

1A Dan Gable Winner: Cael HappelLisbon

Finalist

      Adam Allard, West Sioux 

      Robert Avila, Lisbon

2019

Ms. Wrestler Dan Gable Winner: Ali GerbrachtAGWSR

Finalist

      Tateum Park, Davenport West

      Chloe Clemons, Cedar Rapids Jefferson

3A Dan Gable Winner: Cade DeVosSoutheast Polk

Finalist

      Drake Ayala, Fort Dodge

      Lance Runyan, Southeast Polk

2A Dan Gable Winner: Julien BrodersonDavenport Assumption

Finalist

      Andrew Flora, ADM, Adel

      Spencer Trenary, Clarion-Goldfield-Dows

1A Dan Gable Winner: Cael HappelLisbon

Finalist

      Adam Allard, West Sioux

      John Henrich, Akron Westfield 

2018

3A Dan Gable Winner: Brody TeskeFort Dodge

Finalist

     Nelson Brands, Iowa City West

     Joel Shapiro, West Des Moines Valley

2A Dan Gable Winner: Michael BlockhusNew Hampton, Turkey Valley

Finalist

     Aden Reeves, Albia

     Bryce Esmoil, West Liberty

1A Dan Gable Winner: Alex ThomsenUnderwood

Finalist

    Tanner Sloan, Alburnett

    Gable Fox, Gilbertville, Don Bosco

2017

3A Dan Gable Winner: Brody Teske

Finalist

     Nelson Brands, Iowa City West

     Max Lyon, Western Dubuque

2A Dan Gable Winner: Chase ShiltzCreston Orient-Macksburg

Finalist

     Keaton Geerts, New Hampton

     Ryan Leisure, Clear Lake

1A Dan Gable Winner: Alex ThomsenUnderwood

Finalist

     Brady Kyner, Southeast Warren

     Trent Johnson, Dike-New Hartford

2016 

3A Dan Gable Winner: Ethan AndersenSoutheast Polk

Finalist 

      Brody Teske, Fort Dodge

      Jack Wagner, Bettendorf 

2A Dan Gable Winner: Carter IsleyAlbia

Finalist

      Chase Shiltz, Creston Orient-Macksburg

      Brock Rathbun, Center Point-Urbana

1A Dan Gable Winner: Carter HappelLisbon

Finalist

      Alex Thomsen, Underwood

      Conner Shulista, Alburnett

2015 

3A Dan Gable Winner: Freddy StrokerBettendorf

Finalist

     Bryce Steiert, Waverly-Shell Rock

     Jake Marnin, Southeast Polk

2A Dan Gable Winner: Max ThomsenUnion, LaPorte City

Finalist

     Chase Straw, Independence

     Jacob Holschlag, Union, LaPorte City

1A Dan Gable Winner: Carter HappelLisbon

Finalist 

     Cash Wilcke, OA-BCIG

     Ryan Parmely, Maquoketa Valley

2014

3A Dan Gable Winner: Marcus HarringtonWaterloo West

Finalist

     Freddy Stroker, Bettendorf 

     Kaz Onoo, Mason City

2A Dan Gable Winner: Max ThomsenUnion, LaPorte City

Finalist

     Jake Voss, Manchester, West Delaware

     Chase Straw, Independence 

1A Dan Gable Winner: Carter HappelLisbon

Finalist

     Hunter Washburn, Alburnett

     Tyler Hoffman, East Buchanan

2013

3A Dan Gable Winner: Colby Knight

Finalist

     Cory Clark, Southeast Polk

     Zach Witte, Cedar Rapids Prairie

2A Dan Gable Winner: Brandon SorensenDenver-Tripoli

Finalist

    Jake Marlin, Creston Orient-Macksburg

1A Dan Gable WInner: Loren WilliamsTri-Center, Neola 

Finalist

    Robert Walker, Martensdale-St.Mary’s 

    Jordan Bremer, Woodbury Central

2012

3A Dan Gable Winner: John MeeksDes Moines Lincoln

Finalist

     Cory Clark, Southeast Polk

     Zach Witte, Cedar Rapids Prairie

2A Dan Gable Winner: Dylan PetersDenver-Tripoli

Finalist

     Brandon Sorensen, Denver-Tripoli

     Jake Marlin, Creston Orient-Macksburg

1A Dan Gable Winner: Tyler ShulistaAlburnett

Finalist

    Robert Walker, Martensdale-St.Mary’s

    Jordan Bremer, Woodbury Central

2011  

3A Dan Gable Winner: Cody CaldwellWaverly-Shell Rock

Finalist

    Cory Clark, Southeast Polk

    Cody Crumwiede, Waverly-Shell Rock

2A Dan Gable Winner: Austin BlytheWilliamsburg     

Finalist

    Blaize Cabell, Independence 

    Devin Lemke, Iowa Falls-Alden

1A Dan Gable Winner: Brandon WelterGilbertville, Don Bosco

Finalist

    Tyler Shulista, Alburnett 

    Chris Halblom, Alburnett

© 2022 Fareway Stores, Inc. All Rights Reserved.